Żyto - Dańkowskie Rubin C1
Dańkowskie Rubin C1 - Żyto ozime (populacyjne)
Hodowla DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Choryni jest spółką, należącą do Krajowej Grupy Spożywczej S.A., o szczególnym znaczeniu dla krajowego rolnictwa. Podstawowe kierunki działalności to hodowla nowych odmian oraz produkcja nasion elitarnych roślin rolniczych, a także zarodowa hodowla bydła mlecznego. Spółka prowadzi twórczą hodowlę żyta ozimego, pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego i jarego, jęczmienia ozimego i jarego, owsa, grochów, bobiku, wyki, lucerny oraz traw – życicy trwałej i wielokwiatowej, festulolium, a od niedawna także hodowlę soi. Spółka oferuje polskiemu i europejskiemu rolnictwu ok. 120 cennych odmian roślin uprawnych.


Dańkowskie Rubin C1 - Żyto ozime (populacyjne)
Na gleby słabe i nie tylko! Odmiana populacyjna o wysokim i stabilnym plonowaniu w Polsce, Niemczech, Austrii oraz Szwecji. Odmiana wczesna, przydatna do uprawy w różnych warunkach klimatyczno-glebowych. Szczególnie przydatna na gleby słabe. Odmiana o skróconym źdźble i dobrej odporności na wyleganie, co sprawia, że może być uprawiana w intensywniejszej technologii.
Posiada piękne, grube ziarno. Charakteryzuje się dobrą odpornością na choroby oraz niską podatnością na sporysz. Nadzwyczajna krzewistość, zalecana niska norma wysiewu nasion.
Zalecana norma wysiewu przy optymalnym terminie siewu wynosi: 260 kiełkujących nasion na 1 m2 (ca. 80-90 kg/ha), tj. 2 jednostki siewne. Przy terminie siewu opóźnionym zaleca się normę wysiewu zwiększyć o 10%, tj. do 2,2 j.s./ha. W przypadku wczesnych siewów i intensywnej technologii uprawy wysiew należy zmniejszyć o 10%, tj. do 1,8 j.s./ha.
Krótka charakterystyka (skala 9 stopniowa)
Ważniejsze cechy rolniczo - użytkowe
- Termin kłoszenia: wczesny
- Liczba opadania: 3.0 Średnia
- Termin dojrzewania: wczesny
- Zawartość białka: 6.0 Wysoka
- Długość źdźbła: średnie
- Odporność na wyleganie: 5,6 Dobra
- MTZ: wysoka
Odporność na choroby
- Mączniak prawdziwy: 7,8 Wysoka
- Choroby podstawy źdźbła: 7.7 Dobra
- Rdza brunatna: 6.9 Średnia
- Rynchosporioza: 7.2 Dobra
- Septorioza liści: 6.7 Wysoka
- Rdza źdźbłowa: 8,1 Wysoka